Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy

Oświadczyny to wydarzenie, które po dniu ślubu i narodzinach dziecka są jednym z najczęściej wspominanych i najszczęśliwszych dni w życiu zakochanych w sobie osób. Mężczyzna oświadczając się kobiecie, wręcza jej pierścionek zaręczynowy. To ważny moment, a przyjęcie pierścionka oznacza zgodę kobiety i przyjęcie oświadczyn, zapowiada ślub obojga. Nie bez powodu tak dużą uwagę przywiązuje się do wyglądu pierścionka, który od tego momentu staje się nie tylko najważniejszym i najpiękniejszym elementem biżuterii przyszłej Panny Młodej, ale przez wiele lat także przypomina o wspólnej miłości, a z czasem staje się też rodzinną pamiątką, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Historia pierścionków zaręczynowych sięga aż starożytnego Egiptu. To tam 2000 lat p.n.e. powstawały pierwsze pierścionki, a używano do tego… zwykłego drutu. Dopiero później do tworzenia pierścionków zaręczynowych Egipcjanie zaczęli używać bardziej szlachetnych surowców jak: złoto, brąz, kość słoniowa, róg.

Metalowe obrączki na znak poważnych, małżeńskich planów wręczali swoim wybrankom starożytni Grecy i Rzymianie. Przez długi czas w Rzymie złote pierścienie zarezerwowane były tylko dla osób, o wysokim statusie społecznym: lekarzy, senatorów. Dopiero, gdy ten element biżuterii im się znudził i spowszedniał przyzwolenie na noszenie pierścieni np. ze złota otrzymywały także osoby zakochane. Wtedy też pierścienie zaczęto ozdabiać drogocennymi kamieniami.

W tradycji chrześcijańskiej pierścionki, jako symbol zaręczyn między dwojgiem ludzi zaczęły funkcjonować dopiero na przełomie XII i XIII wieku. Choć chrześcijaństwo symbolikę pierścieni i zwyczaj ich noszenia przejęło w wieku IX, to na początku były one znakiem zaślubin z Kościołem.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Dla mężczyzny wybranie pierścionka zaręczynowego jest momentem nie tylko trudnym, ale i stresującym, w końcu jego ukochana będzie nosiła go do końca życia. O wiele łatwiej mają panowie, którzy zdecydowali się zrezygnować z elementu zaskoczenia i pierścionek wybrać razem z przyszłą narzeczoną. To coraz częstszy sposób poszukiwań zaręczynowego pierścionka, choć samym oświadczynom odbiera nutę tajemniczości i romantyzmu.

Panowie, którzy na poszukiwania tego idealnego pierścionka wybierają się bez wybranki swojego serca, muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

 - w czasie zakupu pierścionka zaręczynowego dobrze jest zapewnić sobie towarzystwo kobiety bliskiej sercu Waszej ukochanej: jej przyjaciółki, siostry lub mamy; one powinny dobrze znać gust i upodobania oraz wiedzieć, jaki rodzaj biżuterii najbardziej przypadnie do gustu Waszej dziewczynie

- jeśli nie macie takiej możliwości i pierścionek wybieracie sami, pierwszą rzeczą, jaką powinniście uczynić, jest poznanie rozmiaru palca ukochanej. Jak to zrobić? Sposoby są przynajmniej dwa. Po pierwsze możecie zasięgnąć porady wśród rodziny lub przyjaciół – u osób, które kiedyś kupowały Waszej dziewczynie taką właśnie biżuterię. Jeśli nikt nie zna odpowiedzi na te pytanie, powinniście posłużyć się małym podstępem, np. poprosić ukochaną o pożyczenie Wam pierścionka, przed jakimś ważnym spotkaniem (prawdziwym lub wymyślonym), np. jako talizmanu na szczęście i z nim właśnie wybrać się do jubilera. On na jego podstawie wybierze odpowiedni rozmiar pierścionka zaręczynowego.

Oczywiście jeśli mimo wszystko zdarzy się, że pierścionek będzie za mały lub za duży, zazwyczaj można go u jubilera odpowiednio dostosować, np. poprzez zmniejszenie (nie ma takiej możliwości w przypadku pierścionka wykonanego z tytanu lub wysadzanego dookoła kamieniami)

Pamiętajcie, że idealny pierścionek zaręczynowy powinien odpowiadać charakterowi i osobowości kobiety, której go ofiarujecie, najłatwiejszym sposobem będzie dokładne przyjrzenie się sposobowi jej ubierania i noszonej przez nią biżuterii: czy jest nowoczesna, tradycyjna, delikatna, prosta i geometryczna, czy bogato zdobiona, z jakiego kruszcu jest wykonana? Jeśli potraficie odpowiedzieć na te pytanie, dużo łatwiej będzie Wam znaleźć pierścionek, który przypadnie do serca Waszej ukochanej.

aplikacje mobilne

Pełna oferta biżuterii ślubnej dostępna w aplikacji na iPhone'a i Androida

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 zlotyskorpion.com