Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

4C - Barwa

Barwa należy do najbardziej specyficznych i równocześnie do najważniejszych cech jakościowych diamentów. Szacowaniu poddaje się tylko te barwy, które w diamentach występują najpowszechniej i które z komercyjnego punktu widzenia mają największą wartość. Barwy te, zwane często typowymi, mają odcienie od bezbarwnego (D - najczystsza biel+) do żółtego (Z - stonowany 4) o różnym stopniu nasycenia barwą; także jasne odcienie barwy brązowej lub szarej (lekko brązowe i lekko szare).

Skala barw diamentów tworzących szereg żółtości została podzielona na 9 klas od całkowicie bezbarwnej, przez stale wzrastające nasycenie barwą żółtą, aż do barwy wyraźnie żółtej.

Najczęściej spotykaną skalą oznaczania barw diamentów jest opracowanie GIA, gdzie diamenty w typowych barwach oznacza się za pomocą liter od D do Z. Schematy oznaczenia barw diamentów przedstawia poniższe zestawienie:

 

GIATradycyjne nazewnictwoIDC, HRD, CIBJO
D, E R+/R (River) Wysoka biel
F, G TW (Top Wesselton) Delikatna biel
H W (Wesselton) Biel
I, J TCR (Top Crystal) Lekko stonowana biel
K, L CR (Crystal) Stonowana biel
M, N TCA (Top Cape) Lekko żółtawy
O, P CA (Cape) Żółtawy
Q, R LY (Light Yellow) Lekko żółty
S, Z Y (Yellow) Żółty
Fancy colour   Barwy fantazyjne

 

aplikacje mobilne

Pełna oferta biżuterii ślubnej dostępna w aplikacji na iPhone'a i Androida

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 zlotyskorpion.com